top of page

Перший урок 2016-2017 навчального року

"ВІД ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ ДО НОВОЇ УКРАЇНИ. НЕЗАЛЕЖНІЙ УКРАЇНІ - 25: З ДНЕМ НАРОДЖЕННЯ, КРАЇНО!"

Розробка уроку передана до друку у загальний посібник від МОІППО.

Мета: ознайомити учнів з основними історичними подіями становлення незалежності України; виховувати почуття патріотизму та гордості за власну державу,  почуття вдячності воїнам АТО за захист Вітчизни,  бажання брати посильну участь у допомозі і підтримці захисників Вітчизни; формувати  усвідомлення особистої відповідальності за долю держави, українського народу,  відчуття приналежності до України, усвідомлення себе українцем;

розвивати мовлення, мислення, ерудованість, вміння працювати у парах.    

Обладнання: презентація «Перші кроки незалежності України», відеоролики, аудіозапис пісні «Україна – це ти» Тіни Кароль, на дошці тема уроку, світлини відомих українців часів Незалежності (в тому числі односельців – учасників АТО), у центрі стіл, прикрашений вишитою скатертиною, на столі коровай на рушнику, велика ваза, квіти для Букету Незалежності, свічка пам’яті, паперові «медалі», на партах пам’ятки про квіткову символіку, ватман та маркер для написання клятви.      

Тип: урок – свято Дня народження

Категорія учнів: 9 клас

ВІДЕО-ПЕРЕБІГ УРОКУ

День народження більшість людей справляють як свято, оскільки у цей день людина стала на рік старша від попереднього дня народження. У багатьох культурах іменинникам прийнято дарувати подарунки. День народження, який відбувається в річницю кратну 5-ти, 15, 20, 25  і т. д. раз називають ювілеєм.

24 серпня виповнилося 25 років з дня проголошення незалежності України. Наша Батьківщина відзначила ювілей. Тема нашого Першого уроку: «Незалежній Україні – 25: З днем народження, країно!!!»

Мозковий штурм «Україна для мене…» (Учитель пропонує учням продовжити речення «Україна для мене…»)

  • А що ви знаєте про ювіляра, про перші кроки незалежної України?

Отже,  народ — це населення держави, жителі країни, форма національної та етнічної єдності, нація. Це я і ти, кожен із нас. Тому на дошці знаходяться портрети найвідоміших наших співвітчизників, з прізвищами яких ми асоціюємо таке рідне й дороге слово «Україна».

Пісня Тіни Кароль «Україна – це ти»

У всіх куточках нашої Батьківщини  День незалежності українці проводили по-різному: встановлювали рекорди, змагалися у найкращій патріотичній символіці та допомагали бійцям на Сході. День незалежності – це насамперед день народження країни, тому сьогодні я пропоную ще раз привітати нас усіх з 25 – річчям  Дня незалежності України.

  • Яких звичаїв до дня народження притримуються у ваших родинах?

Українці  не стояли осторонь, коли всі інші народи дружно складали звичаї до дня народження. У день народження співають пісень, вітають ювіляра.  Іменинникам у наші часи печуть смачні торти. Але до нас цей обряд прийшов трохи «осучасненим». У давнину українці випікали короваї.

У день народження також прийнято дарувати букет квітів. Зараз ми створимо на дошці Букет Незалежності, квіти у якому будуть присвячені українцям, що прославили свою державу, які боронять її незалежність.

Коментарі вчителя:

ГЛАДІОЛУС – насамперед це перемога, відвага, пам'ять, захист. Гладіолус нагадує меч.

Буремні події 2013-2014 років також були багаті на потенційні альтернативи. Скажімо, якби не відбулося абсолютно безглуздого побиття студентів у ніч на 30 листопада, то невдоволення відмовою від євроінтеграції цілком могло би вщухнути. Натомість жорсткий розгін акції призвів до зворотного результату – на вулиці вийшли сотні тисяч людей. Відповіддю на такі виклики став Майдан 2014 року. Нині ми маємо згадати  про героїв Небесної сотні, серед яких було багато молоді. Спочатку вони боролись за право вибору. Потім їм довелось вимагати права жити. І хоч кулі снайперів – це вагомий аргумент, але ні кулі, ні гранати, ні нелюдська жорстокість не змогли перемогти цих людей. Вони гинули та не здавались…

Так на Майдані з’явилася ще одна сотня – Небесна. Для України це найголовніша, найвпливовіша сотня. Кожен із них заплатив за свої переконання найвищу ціну – життя. І для нас є святим обов’язком гідно вшанувати Героїв. Щоб ми пам’ятали – хто і за що загинув. Щоб ми їх не зрадили.

ЧОРНОБРИВЕЦЬ став одним із символів українського народу, який уособлює дитинство, рідну матір і батька, оберіг рідної оселі.

Тільки душа справжніх українців залишалася світлою в усі часи і люди боролися за свою волю і незалежність. А раз боролися, то й перемагали. Як писав поет Тарас Шевченко: «Борітеся й поборете», так воно і ставалося в усі віки.

Ми – свідки історії України. На долю нашого покоління випала війна. Анексія Криму, псевдореформи в Донецькій і Луганській областях. Але ми мусимо вистояти, щоб врятувати своє майбутнє, адже сьогодні наші земляки проявляють відчайдушну відвагу та єдність, витримку та милосердя. Прикладом героїзму і національної мужності стала оборона Донецького аеропорту, яка тривала 243 дні. Російсько-терористичні бандформування були вражені стійкістю і мужністю наших солдат настільки, що прозвали їх «кіборгами». Щодня вони пекельним вогнем палили аеропорт, обстрілювали з усіх боків, але наші захисники міцно тримали оборону. Здавалось, що ніщо не може вижити у цьому пеклі, але наші хлопці раз за разом відбивали атаки.

Учасники бойових дій  переконані – справжню незалежність країна здобуває лише зараз. Тисячі волонтерів доправляють до зони АТО необхідні продукти та речі. Весь український народ став на боротьбу з окупантом. Розгорнувся масштабний волонтерський рух, і на передову вчасно доставлялося військове спорядження, харчі, маскувальні сітки, теплі листи і малюнки від школярів. Волонтери – це і є незалежність. Вони самі згуртувались, самі себе створили, самі довели, що маючи бажання і мінімальні можливості, розумові, матеріальні, можна допомогти іншим. Ви, школярі, теж стали волонтерами. Це ваші листи, обереги і малюнки носять солдати біля серця. Розвідники, отримавши завдання, віддають на зберігання усі особисті речі, крім ваших листів, з якими вони ніколи не розлучаються, бо заради вас усіх вони там. Ви для них найцінніше, що є на світі, і вони це доводять щодня своїм ратним подвигом. Ваші дитячі сувеніри перетворюються на родинні реліквії, бо комусь вони нагадали про рідний дім, дітей, комусь підняли настрій, а комусь і врятували життя. Ваші обереги біля ліжок ранених бійців, а ваші слова є найкращими ліками для них.

Тисячі українських воїнів захищають Україну від російської агресії на Сході. Серед них і наші односельці.

Учні називають прізвища,

звертається увага на світлини.

 

ТРОЯНДА – королівський символ, тобто символ верховенства, урочистої краси, особливої й величної вроди.

Українські спортсмени є нині одними з найвідоміших у світі українців.        

Нападник Андрій Шевченко став справжнім символом України на футбольному полі, граючи за італійський «Мілан». Кумира багатьох футбольних фанатів в Італії називають «Диявол зі Сходу» і навіть видали про Андрія книжку з такою ж назвою. Для тифозі (вболівальників) він просто Шева, якого критикують і яким захоплюються.

 «Золотою рибкою» називають Яну Клочкову, яка плаває найкраще у світі і з кожних змагань привозить додому цілу зв'язку медалей.

Український шахіст Руслан Пономарьов у свої 14 років став наймолодшим у світі гросмейстером, чемпіоном світу серед юнаків до 18 років. Ще однією гордістю українських шахів була Катерина Лагно, яка у 12 років стала наймолодшим гросмейстером світу серед жінок. Нині вона в чільній десятці жіночого рейтинг-листа ФІДЕ. В кінці 2012 року скарбничка українських шахів поповнилася ще однією блискучою перемогою – чемпіонкою світу з шахів серед жінок стала харків'янка Ганна Ушеніна.

Всесвітньо відомі українські боксери Володимир і Віталій Клички.  За 6,5 років професійної кар'єри Віталій Кличко завоював такі титули:

інтерконтинентальний чемпіон за версією WBO (2.05.1998 — 24.10.1998);

чемпіон Європи (24.10.1998 — 26.06.1999, 25.11.2000 — 29.09.2002); інтерконтинентальний чемпіон за версією WBA (27.01.2001 — 21.06.2003);

чемпіон світу за версією WBO (26.06.1999 — 01.04.2000).

За 6,5 років професійної кар'єри Володимир Кличко здобув такі титули:

інтерконтинентальний чемпіон за версією WBC (14.02.1998 — 05.12.1998, 18.03.2000 — 14.10.2000); інтерконтинентальний чемпіон за версією WBA (17.07.1999 — 14.10.2000, з 30.08.2003); чемпіон Європи (25.09.1999 — 14.10.2000); чемпіон світу за версією WBO (14.10.2000 — 08.03.2003).

Постійно з медалями художня гімнастка Ганна Безсонова, легкоатлет Іван Гешко, дуже перспективними є фехтувальники Наталія Конрад і Володимир Лукашенко, які вперше в історії спорту незалежної України здобули золоті медалі чемпіонату світу зі своїх дисциплін, відповідно, шпага та шабля. З олімпійськими медалями повертається зі змагань стрілець Микола Мільчев.

Одним з найкращих альпіністів світу є Владислав Терзиул, який зійшов без кисню майже на всі 14 восьмитисячників планети, повторюючи рекорд Рейнхольда Месснера. Постійно привозять медалі з міжнародних змагань представники рукопашного бою, скелелази та самбісти (Україна посідає друге місце серед 52 країн, які культивують цей вид спорту).

Вадим Гарбузов (народився 1987 року)  — танцюрист, дворазовий чемпіон Танців з Зірками в 2012 і 2014 роках у Відні.

Українська олімпійська збірна тричі поспіль привозила з Олімпійських ігор 23 нагороди. Так було 1996 року в Атланті, 2000 року у Сіднеї і 2004 року в Афінах. Але результати, які стоять за цими нагородами, дедалі покращувалися. В Афінах у неофіційному командному заліку Україна зайняла 12 місце серед 202 країн-учасниць. На Пекінській олімпіаді українська збірна здобула 27 нарогод, а на Лондонській — 21.

ВОЛОШКИ - символ ніжної і тонкої душевної краси, праведності і святості, душевної чистоти,  привітності.

Українське мистецтво — новий потужний поштовх у світі культури. Роботи наших митців популярні поза межами Батьківщини. На сьогоднішній час, існує безліч напрямків мистецтва. І, звичайно,  в кожному напрямі є видатні люди, майстри своєї справи.

Живопис Олександра Ройтбурда є одним з найбільш індивідуальних явищ «Української хвилі постмодернізму». Найдорожча його робота «Прощавай, Караваджо», була продана за 97 тисяч доларів.

Богдан Сільвесторович  Ступка – відомий український актор театру та кіно, він не просто грав – він жив своєю роллю емоційно, чуттєво і щиро. Його слова брали за душу мимоволі починав плакати. Вірші з його виконанням приємно слухати. Не дарма він є лауреатом Шевченківської премії (1993, яку отримав за головну роль у виставi «Тeв’є-Тeвeль» за Шолом-Aлeйхeмoм), Гeрoй України (2011) , Народний артист УРСР (1980), Народний артист СРСР (1991). Він зіграв більше 200 ролей у кіно і театрі.

Костенко Ліна Василівна – видатна українська поетеса, письменниця. Лауреатка Шевченківської премії (1987) та інших. Вона опублікувала свій перший прозовий роман «Записки українського самашедшего», який у 2011 році став одним з лідерів продажу українських книжок, тираж становив 80 тисяч. Вона відмовилася від звання Героя України! Стала першим лауреатом міжнародної премії О. Теліги.

Юрій Андрухович – найвідоміший з культурних діячів України, український поет, перекладач, прозаїк. Він є вiцe-прeзидентом «Асоцiацiї українських письменників». Його творчість впливає на процес сьогоднішньої літератури в Україні.  

Рунчак Володимир Петрович – український кoмпoзитoр, диригeнт, баянiст. Його вважають яскравим українським композитором у багатьох країнах.

Лижичко Руслана Степанівна вважається відомою українською співачкою завдяки «Евробаченню» 2004, в якому вона отримала перемогу. Згодом пісня «Wild Dances» у 2006 році була визнана в Німеччині як найкраща пісня «Євробачення».

Українська співачка Джамала, яка виконала на «Євробаченні – 2016» пісню «1944» про депортацію кримських татар, посіла перше місце в конкурсі. За результатами голосування вона отримала 534 бали.

Вакарчук Святослав Іванович – відомий український рок-музикант, автор пісень. Лідер найвідомішої рок-групи України. Є Заслуженим артистом України 2005 року, але сам не визнає цього звання. На своїх концертах він збирає 40 -тисячну публіку.

2016 рік, коли Україна відзначає 25-ліття незалежності, Український інститут національної пам’яті назвав Роком Державності – на честь низки історичних подій, які привели до проголошення, а потім відновлення Україною незалежності у ХХ столітті. 

Україна буде незалежною, коли люди захочуть робити щось для свого містечка та села, щоб воно було найкращим. Коли ми самі будемо зацікавлені в розвитку країни, коли не будемо допускати того, щоб з нас робили дурнів. Коли більшості з нас перестане бути байдуже на свою країну, коли кожен українець почне поважати себе та свою країну і робити щось для неї. Думаю, зараз українці  змушені доводити, що справді є незалежними і що не збираються цю незалежність віддавати. Ми схиляємо голови перед пам’яттю загиблих і висловлюємо впевненість у тому, що наш народ зробить все можливе і неможливе, щоб у нашій країні запанував мир і спокій. Настане час і Україна буде успішною європейською державою.

 

Я – ровесниця незалежної України. Мені б хотілося привітати Батьківщину з ювілеєм  своїм віршем «Моя Україна»:

... Моя Україна - не Захід і Схід,

Вона нерозривна, єдина.

Не можна країну мою розділить –

В короні Європи перлину!

Моя Україна - Карпати й Донбас,

Це Таврія і Чорне море,

Це вічна Волинь у зелених лісах,

Мій край хліборобський у зорях.

Моя Україна - це хата батьків,

Це школа, село і країна!

І хто б що мені не так говорив, -

Це, друзі, МОЯ УКРАЇНА!

bottom of page