Дрозд Юлія Андріївна
вчитель історії, інформатики та фізики
Білоусівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
Вознесенської районної ради Миколаївської області
Науково-пошукове дослідження
"Білоусівські острабайтери"
У вересні 2015-2016 навчального року колектив учнів 8 класу під керівництвом Дрозд Ю.А. розпочав науково-пошукове довлідження "Білоусівські острабайтери" про наших односельчан, які в роки Другої світової війни були вивезені на примусові роботи до Німеччини та її союзників.
За даними Білоусівської сільської ради на 2005 рік, 17 жителів села Білоусівки в 1941-1944 роки вивезені на примусові роботи до Німеччини та союзних з нею держав, але під час науково-пошукового дослідження за даними Миколаївського державного архіву, під час інтерв’ю з односельцями та за даними «Книги памяті України. Миколаївська область» встановлено, що 56 жителів села Білоусівки в період з 1941 рік по 1944 рік працював на примусових роботах у Німеччині, Австрії, Польші та Румунії. Більшість остарбайтерів працювали на приватних підприємствах. Продуктивність остарбайтерів була досить високою і становила серед чоловіків 60-80 % у порівнянні з продуктивністю німецьких робітників, а серед жінок — 90-100 %. У Німеччині остарбайтери жили в спеціальних таборах під суворим наглядом адміністративно-поліцейських спецслужб. Заробітна плата становила 30 % платні німецького робітника, з чого більша частина йшла на оплату харчування і житла. Тобто на руки заробітна плата не видавалася. За спробу втечі остарбайтери каралися смертю або ув'язненням у концтаборі. Відомо про трьох білоусівців, які перебували у концерогенних таборах: Галинський В.С., Пронтенко І.О., Марченко С.С.
Презентація дослідження у Білоусівській ЗОШ:
Знайдений та опрацьований матеріал оформлений в проект під назвою «Білоусівські острабайтери» і зайняв І місце у районному етапі Всеукраїнського конкурсу "Об'єднаймося, брати мої" ("Історія і державотворення") та призове в обласному етапі.